2012 KS State and Regional Championships

April 20-22, 2012 - 2012 Kansas State Open and Regional Championships - ACOP - Overland Park, KS

R2 Online tournament site with full draws and results

 

Division Name
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th

Men's Age Singles

24- C

3

Round Robin

Sam Myers

Eric Baum

John Hughes

 

 

 

 

 

Men's Age Singles

Men's 30+ B Singles

8

Single Elimination

Chad Bixler

Wayne Cramm

Tony Mateer

John Atteberry

Raymond Creekbaum

Paul Northcutt

Michael Heitmann

David Lewis

Men's Age Singles

Men's 30+ B Singles Consolation

4

Single Elimination

David Lewis

Paul Northcutt

Michael Heitmann

Raymond Creekbaum

 

 

 

 

Men's Age Singles

Men's 40-45 singles

5

Single Elimination

Richard McCroskey

Joseph Fish

Greg Overacker

Mark Gutzmer

Joshua Landy

 

 

 

Men's Age Singles

Men's 40-45 singles Consolation

0

Single Elimination

Joshua Landy

Mark Gutzmer

 

 

 

 

 

 

Men's Age Singles

Men's Singles 45+ A

8

Single Elimination

Craig Allison

Bob Blair

Bob Salem Jr.

Gregory Adams

Marc Masnor

Jay Harms

Michael Swanson

Keith Larson

Men's Age Singles

Men's Singles 45+ A Consolation

4

Single Elimination

Jay Harms

Keith Larson

Michael Swanson

Marc Masnor

 

 

 

 

Men's Doubles

35+ Playoff #1

4

Single Elimination

Dave Stein / Rosco Halsey

Daniel Pflaster / Kevin Buehler

Don Wells / Richard Bocanegra

Bill Severns / Joseph Mika

 

 

 

 

MAD

Men's Doubles

A

16

Single Elimination

Bill Hinds / Troy Armentrout

Bill Severns / Joseph Mika

Marc Masnor / Teresa Clement

Michael Davis / Tom Hartwig

Joseph Fish / Bob Gibson

Darryl Swoverland / Keith Larson

Gary Beeman / Mike Wedel

Brian Ahern / Jim Brane

Men's Doubles

A Consolation

4

Single Elimination

Joseph Fish / Bob Gibson

Gary Beeman / Mike Wedel

Darryl Swoverland / Keith Larson

Brian Ahern / Jim Brane

 

 

 

 

MBD

Men's Doubles

B

18

Single Elimination

Chad Bixler / Larry Friedline

Jake Grzenda / Sean Mallonee

Bob Blair / Raymond Creekbaum

Tony Punzo / Ralph Ronnebaum

Grace Jaworsky / Theresa McCoy

Derrick Johnson / Wayne Cramm

Jose Portillo / Eric Baum

David Lewis / Ryan Richard

Men's Doubles

B Consolation

4

Single Elimination

Derrick Johnson / Wayne Cramm

Grace Jaworsky / Theresa McCoy

Jose Portillo / Eric Baum

Becca Reyelts / Cindy Golden

 

 

 

 

Men's Doubles

Open Playoff #1

4

Single Elimination

Jacob Chambers / Travis Kern

Daniel Pflaster / Kevin Buehler

Dave Stein / Drew Barnabei

Don Wells / John Hudson

 

 

 

 

MA

Men's Singles

A

5

Single Elimination

Brad Halverson

Jim Gilley

Nirup Shetty

Bob Salem Jr.

Jeremy Baskin

 

 

 

cMA

Men's Singles

A Consolation

0

Single Elimination

Jeremy Baskin

Bob Salem Jr.

 

 

 

 

 

 

MB

Men's Singles

B

16

Single Elimination

Tony Punzo

Connar Rosebraugh

Chad Bixler

Derrick Johnson

Tony Mateer

Jake Grzenda

Joshua Landy

Larry Friedline

cMB

Men's Singles

B Consolation

8

Single Elimination

Bob Gibson

Scooter Plowman

Jeremy Baskin

Erik Lewis

Drew Kuchinski

Darryl Swoverland

John Atteberry

Andrew McCauley

MC

Men's Singles

C

10

Single Elimination

Andrew McCauley

Connar Rosebraugh

Eric Baum

Paul Northcutt

Sam Myers

Drew Kuchinski

David Meyer

David Lewis

cMC

Men's Singles

C Consolation

6

Single Elimination

Jose Portillo

John Hughes

Drew Kuchinski

 

 

 

BYE

BYE

MD

Men's Singles

D

3

Round Robin

Ralph Ronnebaum

Sam Myers

Allison Moses

 

 

 

 

 

Men's Singles

Elite Playoff #1

4

Single Elimination

Craig Becker

Jacob Chambers

Greg Overacker

Terry Burn

 

 

 

 

Men's Singles

Pro / Open

8

Single Elimination

Kevin Buehler

Scott Wolford

Juan Martinez I I I

Travis Kern

Rosco Halsey

John Hudson

Drew Barnabei

Craig Becker

Men's Singles

Pro / Open Consolation

4

Single Elimination

Craig Becker

Drew Barnabei

John Hudson

Rosco Halsey

 

 

 

 

Mixed Doubles

Mixed Doubles A/B

4

Round Robin

Marc Masnor / Teresa Clement

Drew Kuchinski / Hannah Hindman

Debbi Wedel / Gary Beeman

Allison Moses / Connar Rosebraugh

 

 

 

 

Mixed Doubles

No Division Name

0

Single Elimination



 

 

 

 

 

 

WAB

Women's Singles

Women's A/B Singles

4

Round Robin

Theresa McCoy

Hannah Hindman

Teresa Clement

Becca Reyelts

 

 

 

 

Division Name
Draw Type
Winner Runner-Up Third Fourth Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th