You are here: Eventsยป2013 Topeka Open

March 22-23, 2013 - Topeka Open

R2 Tournament site link with full brackets and results

 

 

Division Name
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th
 

Men's Age Singles

45+

4

Round Robin

Craig Diehl

Jim Connizzo

Stacy Sauer

Kerstan Jay Cook

 

 

 

 

 

Men's Doubles

A Playoff #1

2

Single Elimination

Erik Hulse / Steven Mawhorter

James Creek / Ron Harris

 

 

 

 

 

 

 

Men's Doubles

B / C

24

Single Elimination

Bob Gibson / Mo Miller

Kim Bettis / Jeff Feyh

James Creek / David Creek

Jenny Cole / Kristi Diehl

John McHatton / Kafer Peele

Jim Connizzo / Rich Lucarini

Shawn Herrick / Ron Yoder

John George / Tony Punzo

 

Men's Doubles

B / C Consolation

8

Single Elimination

John George / Tony Punzo

David Petefish / Sylvan Coles

Ryan Meyer / Evan McDaniel

Dan Lickel / Deborah Kangas

BYE

BYE

BYE

Cindy Golden / Theresa McCoy

 

MOD

Men's Doubles

Open

14

Single Elimination

John Hudson / Don Wells

John Cole / Mike Wedel

Craig Becker / Jake Grzenda

Craig Diehl / Scott Wolford

Michael Davis / Tom Hartwig

Richard Bocanegra / Armand Way

Tanner Freeman / Tyler Freeman

 

 

Men's Doubles

Open Consolation

4

Single Elimination

Richard Bocanegra / Armand Way

Michael Davis / Tom Hartwig

 

 

 

 

 

 

 

MA

Men's Singles

A

12

Single Elimination

Bret Winfield

Jim Gilley

Stacy Sauer

Jake Grzenda

Steve Howe

Carlos Benson

Erik Hulse

Steven Mawhorter

 

cMA

Men's Singles

A Consolation

8

Single Elimination

Mark Heater

Steven Mawhorter

Kenneth Cook

Tony Punzo

BYE

Carlos Benson

Erik Hulse

Bob Blair

 

MB

Men's Singles

B

15

Single Elimination

Mo Miller

Rich Lucarini

Bob Gibson

Nabil Jamaleddin

Kafer Peele

Dennis Craft

Evan McDaniel

John McHatton

 

cMB

Men's Singles

B Consolation

8

Single Elimination

Dan Lickel

Pavan Rajanahalli

John George

Ansley Chua

Ryan Meyer

Scott Easton

Travis Snyder

BYE

 

MC

Men's Singles

C

11

Single Elimination

Pavan Rajanahalli

Dennis Craft

Joshua Aguirre

Ryan Meyer

Jim Allan

Ansley Chua

Evan McDaniel

Deborah Kangas

 

cMC

Men's Singles

C Consolation

7

Single Elimination

Zachary Kangas

Nigel Williamson

Richard Atkinson

Jim Allan

 

BYE

BYE

BYE

 

Men's Singles

Pro / Open

10

Single Elimination

John Hudson

John Cole

Scott Wolford

Craig Becker

Michael Davis

Don Wells

Bret Winfield

Adam Gray

 

Men's Singles

Pro / Open Consolation

6

Single Elimination

Don Wells

Tanner Freeman

Tyler Freeman

Michael Davis

 

 

BYE

BYE

 

Mixed Doubles

A / B Playoff #1

2

Single Elimination

Jenny Cole / Scott Wolford

John Hudson / Dory Bocanegra

 

 

 

 

 

 

 

WOA

Women's Singles

Open / A

4

Round Robin

Jenny Cole

Kristi Diehl

Theresa McCoy

Cindy Golden

 

 

 

 

 
Division Name
Draw Type
Winner Runner-Up Third 3rd Tie / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th